תהליך קבלת משכנתא בישראל

השאלה הנפוצה ביותר שנשאלת על ידי אנשים שמבקשים לקבל משכנתא בישראל היא "כמה כסף אנחנו יכולים ללוות?". לתשובה לשאלה זו יש שני צדדים, וניתן לענות עליה בצורה הטובה ביותר באמצעות שתי שאלות נוספות:

 

  1. מהו הערך של הנכס שאתם מעוניינים לקנות?

הרוכשים בית ראשון יכולים לקבל עד 75% מימון משווי הנכס. ישראלים שכבר יש להם דירה אחת – וכל הקונים הלא ישראלים – מוגבלים ל-50% מימון. עם זאת, תושבי חוץ עשויים להיות זכאים למימון של 60%, אם הם לוקחים הלוואה במטבע חוץ.

 

הבנק קובע את שווי הנכס על ידי בחינת מחיר רכישת הבית והערך שנותן לו שמאי מקרקעין, ואז עובד עם המחיר הנמוך מבין שתי האפשרויות האלה. לכן מומלץ לקונים המבקשים משכנתאות גדולות לקבל דו"ח הערכה של שמאי מקצועי בישראל לפני החתימה על הסכם הרכישה.

 

  1. כמה אתם יכולים להרשות לעצמכם לשלם בכל חודש?

לדברי מסלולים יועצי משכנתאות מומלצים "הבנקים הישראליים דורשים תמיד מהלווים לספק אימות הכנסה, גם אם שיעור המימון נמוך יחסית". ככלל, הם דורשים שההכנסה החודשית תהיה גדולה פי שלושה מתשלומי המשכנתא החודשיים. לדוגמה, אם תשלומי המשכנתא שלכם עומדים על 4,000 שקלים לחודש, הבנק ירצה לראות שיש לכם הכנסה נטו של 12,000 שקלים לפחות כל חודש. יש גמישות מסוימת בנוגע לכלל זה, במיוחד אם הלקוח יכול להראות שיש לו חיסכון או נכסים אחרים. ברוב המקרים, הבנקים ירצו לראות את ההכנסה הנוכחית של הלקוח; כולל תלושי השכר האחרונים שלו, דוחות בנק ותעודות זהות. תושב חוץ יצטרך להראות החזרי מס של השנתיים האחרונות, היסטוריית אשראי ומכתב של רואה חשבון. אלה בדרך כלל יספיקו כדי לקבל אישור.

 

השלב הראשון בתהליך קבלת משכנתא בישראל: קבלת אישור עקרוני

 

הצעד הראשון בקבלת הלוואה למימון בית בישראל הוא קבלת מכתב אישור עקרוני. את האישור מומלץ להכין עוד לפני שבכלל בחרתם את הבית שלכם, והוא מתבסס על סמך מה שאתם יכולים להרשות לעצמכם. עם אישור עקרוני ביד, תוכלו לדעת בדיוק כמה אתם יכולים ללוות מהבנק – כלומר, כמה "בית" אתם יכולים להרשות לעצמכם. זה מעמיד אתכם כקונים בעמדה חזקה יותר שמאפשרת לכם להציע משא ומתן ולסגור על נכס. האישורים העקרוניים תקפים למשך שלושה חודשים, וניתן בדרך כלל להאריך אותם אם אינכם מוצאים נכס באופן מיידי. אם אתם מתחילים להסתכל על בתים, הצעד הראשון שאתם צריכים לעשות תמיד הוא לקבל אישור עקרוני עבור ההלוואה.