דליפה קלה משלפוחית ​​השתן: איך להישאר יבשה במהלך פעילות גופנית

"הייתי חייבת להפסיק ללבוש חצאיות טניס במגרש", נזכרת דונה וילסון, עורכת דין בקליפורניה. "התחלתי להזיע כי ידעתי שאהיה רטובה עד סוף המשחק. פשוט לא רציתי להודות במה שקורה".

 

אם את כמו דונה ואת חווה אובדן שליטה בשלפוחית ​​השתן בזמן האימון, יש דברים שאת יכולה לעשות. דונה לא ויתרה על אורח החיים הספורטיבי שלה וגם את לא צריכה.

 

הרופא של דונה הציע לה לנהל יומן של הרגלי השתייה שלה ומתי היא צריכה "ללכת". לאחר שבועיים היא גילתה שאם לא שתתה כלום תוך שעתיים לאחר משחק הטניס בבוקר, היא נשארה יבשה יותר. והיא גם למדה לשתות במהלך המשחקים שלה. "שתיתי כמויות קטנות של מים בזמן ששיחקתי טניס", היא אומרת, "אבל לא בקבוקים שלמים כמו שעשיתי בעבר".

 

השליטה בכמות שהיא שותה לא פתרה לגמרי את הדליפה שלה במהלך הטניס, ולכן הרופא של דונה הציע לה לחשוב על החלפת שגרת האימונים שלה עם פעילות בעלת השפעה פחות גבוהה על הגוף. דונה הייתה מוכנה לנסות. "התחלתי לרכוב על אופניים", היא נזכרת. "עדיין שמרתי על היומן שלי וגיליתי שלא לקפוץ על הרגליים כמו שעשיתי במגרשים עזר".

 

מומחים מדגישים כי חשוב להישאר פעילים, גם אם עלייך לשנות את סוג הפעילות הגופנית. ככל שאת מחזקת את השרירים שלך, כך את עוזרת לשמור על רצפת האגן שלך חזקה ולמנוע דליפה.

 

כפי שגילתה דונה, כמה סוגי ספורט, כמו אלה שבהם הרגליים שלך נוחתות על משטח קשה, יכולים להגדיל את הסבירות לבעיות בשליטה בשלפוחית ​​השתן. "קפיצות חוזרות ונשנות יכולות להגביר את הלחץ על הבטן ולהעביר את ההשפעה הזו לשלפוחית ​​השתן", אומרת הפיזיותרפיסטית אליזבת נובל. קריסטין א'ויטמור, מנהלת רפואית של המכון לבריאות האגן והמיניות בבית החולים לתארים מתקדמים בפילדלפיה, ממליצה על תרגילים כמו יוגה והתעמלות על אליפטיקל מכיוון שהם מפעילים פחות לחץ על שלפוחית ​​השתן.

מה עוד לא כדאי לך לעשות?

אל תעשי תרגילים הכוללים הרמת משקולות כבדות. הרמת משקל גורמת ללחץ על שלפוחית ​​השתן, מה שעלול לגרום לדליפה. מאמני כושר מציעים להשתמש במשקלים קלים או אפילו לבצע את אותם תרגילים ללא משקולות.

 

הימנעי מלעשות כפיפות בטן (סקוואט שמתחיל בעמידה), מה שמפעיל יותר מדי לחץ על רצפת האגן שלך.

 

אל תאכלי ארוחה כבדה לפני האימון. הלחץ הבטני הנוסף נשען על שלפוחית ​​השתן ועלול לגרום לדליפה.

מה עוד את יכולה לעשות?

לבשי תחתונים סופגים שמיועדים במיוחד לבעיות שליטה בשלפוחית ​​השתן.

 

שוחחי עם הרופא שלך על מכשיר אותו תוכלי להכניס לנרתיק שלך, שתומך בשלפוחית ​​השתן ובשופכה (הצינור שדרכו שתן זורם החוצה מגופך) כדי למנוע דליפה. "את יכולה להכניס ולהסיר את המכשיר לפני ואחרי האימון", אומר ד"ר ויטמור.

 

שוחחי עם הרופא שלך על תרופות, חלקן זמינות ללא מרשם. "תרופות אלו מסייעות להדק את צוואר השלפוחית ​​ולהפחית את הסיכוי לאובדן שתן", אומר ד"ר ויטמור.

 

הדבר החשוב הוא לדעת שאת יכולה להישאר יבשה במהלך האימון על ידי ביצוע כמה מהטיפים המועילים האלה!